Czym jest PIT dla młodych?

Czym jest PIT dla młodych?

Warto Przeczytać

Czym jest PIT dla młodych?

Każda, nawet drobna ulga w płaceniu podatków, cieszy. Przygotowana i wprowadzona w życie wraz z początkiem sierpnia 2019 roku ustawa przynosi sporo zmian w zasadach odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy przez najmłodszą grupę pracujących. Kogo zatem dotyczy zerowy PIT dla młodych? Sprawdź, czy możesz skorzystać ze zwolnienia.

Na czym polega zwolnienie z podatku dochodowego w przypadku osób młodych i kogo dotyczy?

Dochód osiągany przez osoby poniżej 26. roku życia, które są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie nie jest opodatkowany. Osoba, która spełni te kryteria, a jej roczne dochody nie przekraczają wysokości pierwszego progu podatkowego (czyli 85 525 złotych) nie musi odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy. Mówiąc w skrócie, więcej zostaje w jej portfelu. Przepisy mówią o tym, że osoba młoda, jeżeli przekroczy pierwszy próg podatkowy, będzie płaciła zaliczki do Urzędu Skarbowego na zasadach ogólnych. Co to znaczy? Otóż dochody do kwoty 85 525 złotych będą opodatkowane w wysokości 17%, zaś nadwyżka podług skali 32%. Więcej informacji na ten temat uzyskasz, wchodząc na stronę internetową https://www.dobrepomyslynabiznes.pl/artykuly/czym-jest-pit-dla-mlodych.

Kogo nie dotyczy zerowy PIT dla młodych?

Ustawodawca nie poszedł tak daleko, aby ulgą podatkową objąć również młodych dorosłych, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Muszą one rozliczać się tak jak do tej pory – zgodnie ze stawką wynikającą z wybranej przez nie formy rozliczenia z Urzędem Skarbowym (zasady ogólne, ryczałt czy karta podatkowa).

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments