Dorastanie

Dorastanie

Biografia

Po kapitulacji Niemiec, nastały lata żmudnej edukacji. Mrożek przeniósł się do Krakowa, gdzie ukończył szkołę gimnazjalną.

Dorastanie

Próbował sił na studiach, bez powodzenia podejmując się kierunków takich jak architektura, orientalistyka, czy historia sztuki. W Krakowie męczyły go ponadto konflikty rodzinne, w postaci regularnych awantur między ojcem i siostrą. Z wybawieniem przybył wujek młodego studenta, oferując mu wakacje w ukochanym Kamieniu. Mrożek zamieszkał w odizolowanym od reszty mieszkańców miejscowości domku na półwyspie.

W Kamieniu zażywał głównie rozrywki, uskuteczniając nocne spacery oraz podróże rowerowe. Nie zaniedbywał jednak nauki. Skoncentrował się architekturze i języku angielskim.
Niepowodzenia na studiach, rekompensowały sukcesy w branży satyrycznej. Jako rysownik debiutował już w latach w roku 1950, pracując dla Szpilek i Przekroju.

Przez 4 lata, pracował również jako redaktor Dziennika Polskiego, przesyconego wówczas socjalistyczną propagandą, co do której sam pisarz nie miał żadnych obiekcji. W 1953 podpisał nawet Apel Krakowski, który stanowił akt poparcia dla poczynań stalinowskich władz PRL, polegających na aresztowaniu katolickich księży pod fałszywymi zarzutami. Jego poglądy zmieniły się jednak radykalnie, wraz z uwolnieniem krajów bloku wschodniego spod wpływu socjalizmu.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments