Dzieciństwo

Dzieciństwo

Biografia

Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie ? niewielkiej wsi w województwie małopolskim.

Dzieciństwo

Był synem kierownika poczty Antoniego Mrożka i Zofii Kędzior. Miał dwójkę rodzeństwa starszego o dwa lata brata Jerzego oraz siostrę Litosławę. Sam wspominał o dzieciństwie:

Dzieciństwo miałem takie sobie. Ale moja młodość była szczególnie jasna i kompromitująca, z uwagi na warunki, w jakich musiała upłynąć

Za najszczęśliwszy okres życia, uważał pierwszy pobyt w Kamieniu, gdzie przybył w lipcu 1939, na chwilę przed wybuchem II wojny światowej. W autobiografii pisze:

„W Kamieniu wszystko było nowe i niezwykłe. Mieszkał tam jedyny wujek z całej rodziny, którego można nazwać było bogatym. Miał młyn, tartak, „lokomobilę”, staw, dwa domy i motocykl – wszystko za obszernym ogrodzeniem. Nie ożenił się, ale miał „harem”złożony z ładnych służących i w ogóle był odmienny od wszystkich wujków.”

Z końcem wakacji, rodzina Mrożka powróciła do Borzęcina, jednak nie na długo. Zaczął się mroczny okres II wojny światowej, a Kamień okazał się bezpieczniejszą kryjówką. Wczesną wiosną roku 1941 wzmożone przygotowania wojsk niemieckich, zmusiły Mrożków do ponownego wyjazdu. Tymczasowo schronili się w Porębdze Uszewskiej.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments