Jak przygotować się do matury z matematyki

Jak przygotować się do matury z matematyki

Polecane i promocje

Matura z matematyki. Egzamin który spędza sen z powiek wielu uczniom. Uważany za najtrudniejszy spośród trzech obowiązkowych, które każdy maturzysta musi zdać, aby otrzymać świadectwo dojrzałości – matematyki, polskiego i angielskiego.

Jak przygotować się do matury z matematyki

Królowa nauk jest bezlitosna dla średnio 15% egzaminowanych każdego roku. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego aż tylu Polaków ma z nią problem? Na to pytanie trudno jest znaleźć odpowiedź. Jedni obwiniają nauczycieli, inni lenistwo uczniów. Jak jest naprawdę nigdy się nie dowiemy.
Oto kilka rad dla maturzystów, które pomogą im zdać maturę z matematyki celująco!

Systematyczność
Został miesiąc do matury, a Ty dopiero zaczynasz się uczyć? Nie ma co się załamywać, jednak mimo wszystko nie odkładaj nauki na ostatnią chwilę. Nie ma nic gorszego niż zakuwanie w stresie, że zostało mało czasu. Przerobienie na raz dużej ilości materiału z pewnością nie wyjdzie na dobre. Nie myśl też, że w miesiąc przed maturą nadrobisz cały materiał. Nawet jeśli nieustannie siedział byś przed książkami pewne zagadnienia pozostaną niewyjaśnione. Wypracuj w sobie nawyk codziennego przerabiania kilku zadań. Nie musi ich być dużo, wystarczy 5/6 zadań dziennie. Nie jest też powiedziane, że musisz spędzać całe dnie na nauce. Wręcz przeciwnie! Jeśli znajomi urządzają imprezę, albo w telewizji leci ciekawy film nie odmawiaj sobie przyjemności. Maturalna klasa jest ostatnią szansą na integrację z rówieśnikami zacieśniającą więzy.

Pewniaki
Jeśli czujesz, że nie podołasz całemu materiałowi i jedyne czego chcesz to te 30% z matematyki podstawowej to najlepszą opcją jest przygotowanie się z zadań które najczęściej pojawiają się na maturze. Działania na potęgach, obliczanie procentów, logarytmy, równania i nierówności, funkcje liniowe i kwadratowe, proste zadania z ciągami arytmetycznymi i geometrycznymi i prawdopodobieństwo na stałe zagościły na arkuszach egzaminacyjnych. Są to działy które każdy powinien opanować. Natomiast matematycy chcący pisać rozszerzenie powinni zaznajomić się ze stycznymi do wykresu, pochodnymi funkcji i funkcjami trygonometrycznymi. Często też pojawiają zadania w których przydadzą się wzory Viete’a, równania i nierówności z parametrem, geometria kartezjańska, działania na wielomianach i granice funkcji.

Na obu poziomach pojawiają się zadania dowodowe, dlatego dobrze byłoby zwracać na nie uwagę przy nauce.

Półka pełna książek
Fortuna wydana na książki. Repetytoria, arkusze, zbiory zadań, które piętrzą się na półkach, prawie ją załamując i Ty – zmobilizowany do nauki młody człowiek, który kompletnie nie wie za co się zabrać. Nie tak to ma wyglądać. Na początek najlepiej jest kupić jedno dobre vademecum i zbiory zadań, które są uporządkowane tematycznie i podzielone na działy. Później, tuż przed samym egzaminem powinno się działać z arkuszami i rozwiązywać egzaminy z poprzednich lat.

Korepetycje online
Trudno jest zacząć naukę od zera. Wielu maturzystów załamuje się gdy przyjdzie im samym przygotowywać się do egzaminu. Nie wiedzą od czego zaczynać. Duża część uczniów decyduje się na korepetycje, które są wydatkiem rzędu 50 złotych za godzinę, jednak nie każdy może sobie na nie pozwolić. Alternatywą do lekcji z korepetytorem są materiały udostępniane w internecie. Wiele osób tworzy filmy, w których tłumaczą pewne zagadnienia i rozwiązują zadania które następnie wrzucają na portale społecznościowe całkowicie za darmo.

Poprawka
Sierpniowicze też nie mogą się załamywać. Niezdana matura to nie koniec świata. Od maja do sierpnia jest sporo czasu na nadrobienie zaległości. Teraz należy się zmobilizować do nauki, aby pod koniec wakacji pokazać wszystkim na co ich stać!

Podsumowując: matura z matematyki do najłatwiejszych nie należy, ale jest do zdania. Krzywdzące dla tego przedmiotu jest to, że uważany jest za bezużyteczny, szczególnie przez humanistów, więc „pamiętajcie wszyscy młodzi, co kto umie, nie zaszkodzi”.

Zobacz również kino wybrzeże

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments