Na pełnym morzu

Na pełnym morzu

Twórczość wybrana

Dramat zadebiutował na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie 1 czerwca 1961 roku, w wykonaniu aktorów zespołu Reduta 61?.

Na pełnym morzu

 

Jest to sztuka jednoaktowa, uwagi więc na czas trwania spektaklu, rzadko wystawiany jest samodzielnie. Dramat doczekał się również ekranizacji z budżetu Telewizji Polskiej, w roku 1990. w obsadzie znaleźli się aktorzy tacy jak Marian Opania i Marek Bargiełowski.

Na pełnym morzu?, jest historią trzech rozbitków dryfujących razem na niewielkiej tratwie. Postacie, zwyczajem Mrożka, reprezentują opozycyjne postawy społeczne. Gradacja rozmiarów Grubego, Średniego i Małego, skontrastowana jest z przeciwstawnym do fizjonomii intelektem.

Na co jednak zdać się może intelekt Małego, wobec siły fizycznej Grubego?

 

Konający z głodu mężczyźni, postanawiają posilić się jednym ze swoich kompanów. Celem wyłonienia pechowca, przeprowadzają losowanie oraz obszerne dywagacje. Koniec końców, siła argumentu nie może równać się sile fizycznej. Dowództwo nad tratwą przejmuje Gruby,a Średni podporządkowuje się jego tyranii, co nie może wróżyć dobrze dla Małego? intelektualisty.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments