Sławomir Mrożek zostanie pochowany w Panteonie Narodowym

Sławomir Mrożek zostanie pochowany w Panteonie Narodowym

Aktulności

Znamy już miejsce planowanego pochówku Sławomira Mrożka. Urząd Miasta Krakowa, wraz z Fundacją Panteonu Narodowego, otrzymały zgodę od rodziny pisarza, na złożenie jego prochów w krypcie Panteonu, pod ziemią kościoła św. św. Piotra i Pawła.

Sławomir Mrożek zostanie pochowany w Panteonie Narodowym

Na życzenie Susany Mrożek  żony dramaturga, uroczystość będzie miała charakter religijny. Pogrzeb poprzedzony zostanie mszą żałobną w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie, a jego organizacji dopilnują władze miejskie. Dokładny termin uroczystości ogłoszony zostanie wkrótce, wiadomo jednak że nastąpi to we wrześniu.

Sławomir Mrożek zapoczątkuje wieloletnią tradycję Panteonu Narodowego, jako pierwszy wchodząc poczet ludzi nauki i kultury, uhonorowanych tym wyjątkowym miejscem spoczynku. Panteon znajduje się w trakcie budowy, a jego funkcja, nie będzie odbiegała od tej, reprezentowanej przez Groby Królewskie na Wawelu oraz Krypty Zasłużonych w kościele o. Paulinów na Skałce.

Otwarcie Panteonu, przewidywane jest na 27 września, nie oznacza to jednak końca prac nad jego rozbudową. Do wiecznego spoczynku oddane zostaną jedynie cztery pierwsze krypty. Kapituła Panteonu składać się będzie z siedmiu osób, w tym z przedstawicieli Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. To oni decydowali będą o zagospodarowaniu krypt.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments