Tango sławomir mrożek

Tango

Twórczość wybrana

Dramat po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w roku 1964, w 11. numerze Dialogu?, natomiast w roku 1965 wystawiony został na deskach Bydgoskiego teatru. Tango? odniosło wyjątkowy sukces na całym świecie i do dziś uważane jest przez wielu, za Opus vitae Mrożka.

Tango

Dzieło w finezyjny, a zarazem czytelny sposób porusza konflikty społeczne, opowiada walce pokoleń i upadku moralności. Naturalnie dla Mrożka ? wiele jest tutaj odniesień politycznych, krytyki współczesnego artyście rządu.

kup-teraz

Akcja Tanga? rozgrywa się w domu Stomila ? jednej z głównych postaci dramatu, słynącej z niechlujstwa i ekscentryczności. Stomil ucieleśnia cechy niespełnionego artysty, zadaje pytanie o rolę intelektualisty w zdemoralizowanym, ogłupiałym społeczeństwie; porusza problem niezrozumienia sztuki, niekompetencji publiczności.

Upadek zasad moralnych, personifikuje Eleonora, będąca żoną Stomila. Kobieta uważa się za osobę nowoczesną. Nowoczesność napędzana jest reklamą i seksem, a jedno nierozerwalnie wiąże się z drugim. Eugenia jest więc osobą rozwiązłą seksualnie; stanowi przeciwieństwo figury tradycyjnej Pani domu.

Domownikom, ze zgorszeniem przygląda się Artur ? syn Stomila i Eleonory, młody człowiek, najwyżej dwudziestopięcioletni, prawidłowo rozwinięty, dorodny i regularny?. Mężczyzna ? paradoksalnie względem swojego wieku ? przejawia skrajnie konserwatywne poglądy, służąc autorowi za doskonałe narzędzie do zobrazowania konfliktu pokoleń. Artur buntuje się z braku okoliczności do młodzieńczego buntu. Opisując otaczającą go rzeczywistość jako ?burdel, gdzie nic nie funkcjonuje, bo wszystko dozwolone, gdzie nie ma ani zasad, ani wykroczeń?, unaocznia brak norm, przeciwko którym można by się buntować.

Wreszcie wspomnieć należy polityczny wydźwięk dzieła, jako krytyki władzy totalitarnej. Nad wzniosłymi ideami, nad inteligencją sprzecznych argumentów i dywagacji, ostatecznie góruje twarda ręka Edka, któremu to mimo skrywanej pogardy ? ulegają wszyscy mieszkańcy domu Stomila ? tak jak polska inteligencja uległa presji komunizmu.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments