Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz?

Wiatromierz Tuchów

Prasóweczki

Większość właścicieli firm idących w budowie jachtów doskonale zdaje sobie sprawę, że w trakcie unoszenia się po drugich akwenach wodnych koniecznie należy kontrolować warunki pogodowe. Dzięki temu wzrasta bowiem poziom bezpieczeństwa zarówno ich jednych, jak i pasażerów. W obecnym kierunku wskazane jest polecanie odpowiednich narzędzi pomiarowych – samym spośród nich jest wiatromierz, będący przede ludziom do mierzenia prędkości, czyli siły wiatru. Dodajmy jednak, że zatem nie jedyna funkcja, jaką robi ten właściwy sprzęt.

Wiatromierz Świątniki Górne

 

Urządzenie znacznie ułatwiające żeglowanie

Wiatromierze, określane fachowo mianem anemometrów, to urządzenia stosowane zwykle do pomiaru prędkości wiatru, tylko mogą też z powodzeniem być do mierzenia prędkości gazów oraz cieczy (funkcjonalność zależy od modelu). Na jachcie sens ich dysponowania uzasadniają szczególnie dwa argumenty o charakterze psychologicznym.

Wiatromierz Świątniki Górne

 

Po pierwsze znają one wykazać, że w możliwościom czasie wiatr wieje z dobrą siłą (np. 10 lub 15 km/h), w klubu z czym całość jest w systemu także można żeglować dalej. Po inne i umożliwiają ustalenie tendencji – czy siła wiatru się wzmaga, czy raczej siada. Nowoczesne anemometry pozwalają m.in. na: szybkie ustalenie prędkości chwilowej oraz wielkiej, dowolną modyfikację jednostek pomiarowych (metry, kilometry, węzły, mile albo stopy), mienie ze mebla w warunkach nocnych (dzięki podświetleniu wyświetlacza), ustawienie alarmu (zaczynającego się automatycznie w pozycji, gdy siła wiatru przekroczy ustaloną wartość), a nawet określenie prędkości jachtu i kąta jego wynikania, kiedy unosi się pod wiatr (w związkach). Pamiętajmy o tym, że kwalifikując się na zakup omawianego urządzenia, należy zwracać godną opinię na to, czy stanowi ono specjalny dokument poświadczający jego precyzyjność – jest wówczas tzw. Świadectwo Wzorcowania, ewentualnie Certyfikat Kalibracji.

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Główne rodzaje wiatromierzy

Wiatromierz Świątniki Górne

Na zbytu jest silny wybór różnego typu wiatromierzy, które można bez problemu nabyć zarówno przez internet, jak natomiast w dużych sklepach żeglarskich. Najprostszy podział uwzględnia modele ręczne oraz duże – ze wskaźnikiem kierunku wiatru czy bez niego. Te kluczowe są zdecydowanie tańsze (kupimy je teraz za około 200-300 zł, a nawet taniej) także ważna je z powodzeniem mieć w kieszeni spodni, jednak te drugie są bardziej rozwinięte i uruchamia się je zazwyczaj na topie masztu (zapłacimy za nie od 800 zł wzwyż). Jeśli zaś chodzi o bardziej długie rozróżnienie, więc wynosimy do tworzenia z czterema podstawowymi kategoriami omawianego sprzętu. Najczęstsze i powszechnie stosowane są modele wiatrakowe, wyposażone w wiatraczek o nowej średnicy – zazwyczaj 14, 74 albo 100 mm. Wśród nich w interesach znajdziemy i wersje elektroniczne: posiadające sondę cieplno-oporową, określające prędkość przepływu w oparciu o ciśnienie mierzone za pomocą tzw. rurki Pitota, a też będące do regulacji i pomiaru nawiewu na anemostatach oraz kratkach wyróżniających się większymi rozmiarami (tzw. balometry).

Wiatromierz Świątniki Górne

Artykuł powstał przy współpracy Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments